Odkazy

Česká kuželkářšká asociace
www.kuzelky.cz

Moravskoslezský a Olomoucký krajský kuželkářský svaz
www.kuzelky.com nebo www.smkuzelky.webnode.cz

Krajský kuželkářský svaz Zlín
www.kksz-kuzelky.cz

Zajímavosti

Exhibice ve Valašském Meziříčí

17.09.2011 08:33

Dne 10. 4. 2011 proběhla ve Valašském Meziříčí exhibice nejlepších světových hráčů. Představili se nám Vilmos Zavarko ze Srbska, Ivan Čech ze Slovenska, Jan Kotyza z PSJ Jihlavy a v současné době nejlepší domácí hráč Radim Metelka.
Více informací na www.kuzelky.cz

Archivní kuželkářské video

12.09.2011 13:49

Velice zajímavé a unikátní černobílé video z pořadu Československý týden ve filmu o tom, jak kuželkářský sport vypadal dříve. Jak se koulelo, fandilo a také stavělo kuželky. Krátký sestřih je ze zápasu Karlín – Děčín.
Video naleznete na www.kuzelky.cz

Historie kuželek

29.08.2011 14:27

Kuželky jsou jedním z nejstarších sportů vůbec. Jejich historie sahá až do dávnověku, kdy se lidé snažili zasáhnout kamenem určený cíl, který představovaly kosti. Zpočátku hodem a později koulením.

Jako první začali do hry dávat určitý řád Germáni, kteří metali kulaté kameny na sestavy tří, sedmi nebo devíti kuželek. Ty byly vyrobeny buď ze dřeva, nebo z koňských kostí. První písemná zmínka o kuželkách se objevila ve francké kronice města Rothenburgu z roku 1147, kde o nich psáno jako o hazardní hře. Hrálo se o peníze a nezřídka hru ukončila i rvačka. Proto se v mnoha městech vydal zákaz na hru kuželek. Nastalo tak pronásledování hráčů tohoto "hazardu".

Od 16. a 17. století se kuželky začaly hrát s dřevěnou koulí a kuželkami, které byly vyřezány podle jednotného vzoru. Velkou popularitu si tato zábava získala hlavně v pražských chudinských čtvrtích. Doba 18. století přinesla velký úpadek. Opět se začaly používat kamenné koule i kuželky. Hrálo se hlavně na vesnicích. V 19. století začaly vznikat první oficiální kuželkářské kluby.

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7